Ghee Buyer's Guide

The purpose of this guide is to help you decide how much ghee you should purchase to get the best deal. There are 4 main factors to consider when purchasing your ghee. The ghee's shelf life, jar size and usage are important to figure to maximize savings, nutrition and taste. Once you figure how much you will need you can figure how best to purchase your ghee figuring in multiple jar purchases and shipping. We offer discounts for multiple jar purchases which can help you keep to your budget as shipping multiple jars together can offer significant savings over shipping each separately.

Please note that our Cultured Ghee is available only 14 oz size at this time. Also, the prices indicated in this article are not applicable to Cultured Ghee.

Shelf Life: This information applies to all of our ghee products, which includes ghee, cultured ghee, coconut ghee, spiced ghee, and Coffee++. The shelf life of unopened jar is one year, with or without refrigeration. The shelf life of opened jar is 3 months without refrigeration and one year in the fridge. Even though you could keep it for several years, ghee doesn't stay completely fresh much longer than one year without the use of preservatives. We don’t use any preservatives in our ghee. In fact, the one and only ingredient in our ghee is milk, with absolutely nothing else added to it.

Jar Size: You should buy that size of the jar that you can ideally finish in 3 months to get the freshest taste. The larger that jar, the more money you save. Please see the Unit Price below (not applicable to Cultured Ghee).

7.8 oz jar: $1.53 per oz
14.0 oz jar: $1.28 per oz
28.8 oz jar: $1.14 per oz

7.8 oz jar: Contains 16 tablespoons of ghee.
One person can finish a jar this size in 2 weeks consuming 1 tablespoon per day.

14 oz jar: Contains 28 tablespoons of ghee.
A jar this size can be finished by one person in 4 weeks at one tablespoon per day. For two people it lasts about 2 weeks.

28.8 oz jar: Contains 58 tablespoons of ghee.
A jar this size can be finished by one person in 8 weeks at one tablespoon per day. For two people it lasts about 4 weeks, and for 4 people 2 weeks.

Usage: If you want to use ghee in any way other than frying then you can purchase based on the above 3 factors. However, if you want to use ghee for deep fat frying then we suggest you purchase one or more 28.8 oz jars. You can see some of our recipes for ghee here: http://www.pureindianfoods.com/ghee-recipes-a/266.htm

Number of Jars: Buy what you can use within 9 to 10 months. You get a discount on purchasing 6 or 12 jars. We offer jars in a variety of sizes 7.8 oz, 14 oz and 28.8 oz. This information will help you decide which size is best for you.

Shipping cost: Shipping cost is based on weight of the package and the distance it has to travel. Your orders are shipped from New Jersey, USA. Shipping for multiple items is more economical and often costs only a bit more than shipping a single item. Please see this link for all the shipping details:
http://www.pureindianfoods.com/shipping-and-returns-a/57.htm

For the greatest shipping savings you definitely want to check out our flat rate shipping options:
http://www.pureindianfoods.com/flat-rate-shipping-a/273.htm